Media release - Councils’ environmental leadership recognised

3 December 2018

Fourteen councils from across NSW have been named winners in Local Government NSW’s annual Environmental Excellence Awards, announced in Sydney on December 3.

Parramatta City Council took out the major Local Sustainability Award for embedding its Environmental Sustainability Strategy into Council’s everyday operations.

Parramatta’s current and future population, which is expected to reach 400,000 by 2036, will continue to benefit from energy, water and solar energy upgrades at multiple sites, delivery of Smart City initiatives such as improved flood monitoring systems, real time solar PV monitoring across seven sites, the installation of Smart Bins in key locations and multiple environmental education programs.

LGNSW President Linda Scott said Parramatta City Council joined 13 other winners drawn from 79 entrants, all of whom delivered projects targeting critical environmental issues.

“Local government has been a powerhouse for undertaking environmental projects designed to achieve real outcomes for current and future generations,” Clr Scott said.

“Each year NSW councils invest around $1.7 billion in environmental management - a significant investment, dwarfed only by the enormity of the environmental issues we face.

“Climate change is a significant problem, the impacts of the drought have hit every local government area in NSW and continue to be felt, while the recycling crisis has been brought into stark focus by China’s National Sword Policy.”

Clr Scott said the recycling crisis offered a real opportunity to create a circular economy by reusing more of our own waste, with the added potential of job creation in a modern, smart, homegrown environmental and recycling industry.

“The local government sector is unified in its call for a state-wide approach to recycling, funded by the $727 million the state government currently collects each year through its Waste Levy,” she said.

LGNSW’s highly-coveted environmental awards, now in their 21st year, recognise exceptional environmental achievements in categories such as local sustainability, water management, climate change action, resource recovery, and asbestos management.  

Finalists projects included public education campaigns on what to bin and what to recycle, and programs focused on environmental rehabilitation, solar energy, integrated asbestos waste management, food organics and flood mitigation.

Other winners included Ballina Shire Council, Bathurst Regional Council, Cessnock City Council, Inner West Council, Kempsey Shire Council, Liverpool City Council, Muswellbrook Shire Council, Northern Beaches Council, City of Parramatta, Penrith City Council, Wagga Wagga City Council, Randwick City Council, Waverley Council, and Woollahra Council.

Randwick City Council’s Peter Maganov won the Louise Petchell Memorial Award for Individual Sustainability. The Manager of Sustainability and Strategic Waste was recognised for 15 years of developing and embedding sustainability in Council's operations, and beyond to the broader community and local government sector.

2018 Winners

Congratulations to the following winners.

Asbestos Management

Winner Division B and Overall Category Winner

Ballina Shire Council - Integrated asbestos waste management program

Winner Division C

Wollongong City Council - Asbestos awareness: a matter of life and death

 

Behaviour Change in Waste

Winner Division C and Overall Category Winner

City of Parramatta - To bin or not to bin, that is the question: The Riverside Theatres’ waste campaign

Winner Division B

Cessnock City Council - Better not mess with Cessnock: illegal dumping campaign

Highly Commended Division C

Riverina Eastern Regional Organisation of Councils - Recycle night? Recycle right!

 

Community Waste Services

Winner Division C and Overall Category Winner

Inner West Council - Rethinking Food Organics: one size doesn't fit all

Winner Division B

Albury City Council - Upcycle Shop

Highly Commended Division C

Blacktown City Council - All Eyes on Blacktown: reducing takeaway litter through enforcement and fast food outlet partnerships

 

Resource Recovery 

Winner Division B and Overall Category Winner

Cessnock City Council - Game changer: the development of a transfer station at Cessnock Waste Management Centre

 

Climate Change Action 

Winner Division C and Overall Category Winner

Randwick, Waverley and Woollahra Councils - Solar my School

Winner Division A

Cowra Shire Council - Climate smart innovation in the Central West

Winner Division B

Wingecarribee Shire Council - Lighting the way: Southern Highlands street lighting upgrade

Highly Commended Division C

Northern Beaches Council - Building resilience into infrastructure assets project

Penrith City Council - Climate Adapted People Shelters

 

Communication, Education and Empowerment

Winner Division A and Overall Category Winner

Muswellbrook Shire Council - Sustainable Futures Program

Winner Division B

Wingecarribee Shire Council - Backyard burning map app

Highly Commended Division B

Ballina Shire Council - Educating our community through animation: let's clean up our river

Winner Division C

City of Canada Bay - Mind our Mangroves: year 1

Highly Commended Division C

Blacktown City Council - Community garden and healthy living program

 

Community Sharps Management 

Winner Division B and Overall Category Winner

Wagga Wagga City Council - Be sharps smart

 

Innovation in Planning, Policies and Decision Making  

Winner Division C and Overall Category Winner

Northern Beaches Council - Protecting public and private assets at Collaroy-Narrabeen Beach

Highly Commended Division C

Newcastle City Council - Urban creek rehabilitation and naturalisation

 

Invasive Species Management

Winner Division B and Overall Category Winner

Wagga Wagga City Council - Weed hygiene station

 

Natural Environment Protection & Enhancement: On-Ground Works 

Winner Division A and Overall Category Winner

Kempsey Shire Council - Boyters Lane Wetland rehabilitation project

Winner Division B

Bathurst Regional Council - Recovery of the Mac

Winner Division C

Tweed Shire Council - Oxley River bank erosion stabilisation

Highly Commended Division C

City of Ryde - Shrimptons Creek riparian rehabilitation project

 

Roadside Environmental Management 

Winner Division B and Overall Category Winner

Bathurst Regional Council - Bathurst roadside vegetation management plan

Winner Division A

Mid-Western Regional Council - High biodiversity roadside weed control and habitat creation

 

Sustainable Infrastructure

Winner Division C and Overall Category Winner

Penrith City Council - Jordan Springs Community Hub

 

Water Management

Winner Division C and Overall Category Winner

Liverpool City Council - Amalfi Park Basin: Brickmakers Creek flood mitigation project

Winner Division B

Ballina Shire Council - Smart metering

 

Local Sustainability

Winner Division C and Overall Category Winner

City of Parramatta Council - Environmental sustainability strategy

Highly Commended Division C

Blacktown City Council - Sustainable Living Blacktown

 

Louise Petchell Memorial Award for Individual Sustainability

Peter Maganov - Randwick City Council

 

Read the full results