Honour Rolls

Below is a chronological list of members who have received Outstanding Service and Emeritus Mayor awards.

Outstanding Service Award Honour Roll

2016

Michael Banasik, Wollondilly Shire Council, 21 years

Sally Betts, Waverley Council, 21 years

Ian Brown, Cowra Council, 21 years

Julian Lillis Campbell AM, Warren Shire Council 36 years

Jim Caughey, Carrathool Shire Council, 21 years

Gwen Griffen, Gunnedah Shire Council, 21 years

Laurence J Henery, Jerilderie Shire Council, 39 years

Kent Johns, Sutherland Shire Council, 21 years

Rudolf Kolkman, Campbelltown City Council, 21 years

Warwick Mackay OAM, Hawkesbury City Council, 20 years

James Harold McCalman AM, Warren Shire Council, 42 years

Ken McGrath, Parkes Shire Council, 25 years

Elaine McLaughlin, Bogan Shire Council, 40 years

Bevan O'Regan, Narrabri Shire Council, 34 years

Alan Pendleton, Blacktown City Council, 22 years

Angelo Pippos, Brewarrina Shire Council, 38 years

Jill Reardon, Hawkesbury City Council, 21 years

Wulf Reichler OAM, Brewarrina Shire Council, 29 years

Donald William Robey, Warren Shire Council, 20 years

Stephen Smith, Gunnedah Shire Council, 21 years

Warren Steel, Newcastle City Council, 21 years

Mandy Stevens, Willoughby City Council, 20 years

Robert Thompson, Campbelltown City Council, 21 years

Lorraine Wearne, Parramatta City Council, 21 years

Yvette Whitfield, Holroyd City Council, 20 years

Brett Darren Williamson, Warren Shire Council, 21 years

Norman Rex Firth Wilson OAM, Warren Shire Council, 33 years

Bernadino Zappacosta, Griffith City Council, 28 years

2015

Jim Aitken OAM, Penrith City Council, 20 years

Peter Astridge, Hunter's Hill Council, 20 years

Liz Barlow, Rockdale City Council, 20 years

Ernie Bennett, Richmond Valley Council, 21 years

Gregory Best JP, Wyong Shire Council, 20 years

Rodney Brazel, Moree Plains Shire Council, 20 years

Norm Brennan, Conargo Shire Council, 20 years

Greg Davies, Penrith City Council, 20 years

John Davis OAM, Orange City Council, 29 years

Robert Grace, Pittwater Council, 20 years

Jackie Greenow OAM, Penrith City Council, 20 years

Chris Gryllis, Orange City Council, 25 years

Julie Heggarty, Pittwater Council, 20 years

Donald Henderson, Conargo Shire Council, 20 years

Nick Katris, Kogarah City Council, 20 years

Janice Kershaw, Wollongong City Council, 20 years

Reg Kidd, Orange City Council, 24 years

Stan Kondilios, City of Botany Bay 20 years

Norman McAllister, Conargo Shire Council, 24 years

John McMahon, Oberon Council, 24 years

Jan McWilliams, Great Lakes Council, 20years

Phyllis Miller OAM, Forbes Shire Council, 20 years

Stephen O'Halloran, Balranald Shire Council, 35 years

Rob Pollock OAM, Eurobodalla Shire Council, 28 years

Alan Purtill, Balranald Shire Council, 28 years

Michel Reymond, North Sydney Council, 20 years

Judith Rutherford AM, Willoughby City Council, 20 years

Kevin Schreiber, Sutherland Shire Council, 20 years

Steve Simpson, Sutherland Shire Council, 20 years

Graham Sinclair, Temora Shire Council, 20 years

Ken Smith, Temora Shire Council, 20 years

Glenn Taylor, Orange City Council, 20 years

George Weston, Leeton Shire Council, 20 years

2014

Phillip Betts, Tamworth Regional Council, 22 years

Paul Garrard, Parramatta City Council, 40 years

Morris Hanna OAM, Marrickville Council, 20 years

Des Manwaring, Lachlan Shire Council, 30 years

John Medcalf, Lachlan Shire Council, 23 years

Betty Murray, Murray Shire Council, 21 years

Greg Piper, Lake Macquarie City Council, 21 years

Mervyn Sharman, Glen Innes Severn Council, 20 years

Greg Watson, Shoalhaven City Council, 40 years

Russell Webb, Tamworth Regional Council, 22 years

Judith Williams, Yass Shire Council, 21 years

2013

Patrick Curtin, Auburn City Council, 21 years

Patrick Day, Urana Shire Council, 25years

Patricia Fayle-Summers, Hay Shire Council, 22 years

George Glinatsis, City of Botany Bay, 21 years

Stanley Hedges, Auburn City Council, 37 years

Terence N Hogan AM, Jerilderies Shire Council, 42 years

Terrence Keegan, Auburn City Council, 31 years

Kenneth Keith, Parkes Shire Council, 30 years

Margaret O'Neill, Goulburn Mulwaree Council, 30 years

Neil Pokoney, Bland Shire Council, 20 years

Wulf Reichler, Brewarrina Shire Council, 20 years

Jim Reid, Mosman Council, 21 years

Anne-Maria Slattery, City of Botany Bay, 22 years

Robert Tremain, Gwydir Shire Council, 35 years

Lindsay Vidler, Wagga Wagga City Council, 21 years

2012

Gordon Braithwaite OAM, Bellingen Shire Council, 32 years

Michael Paul Braybrooks OAM, Cootamundra Shire Council, 21 years

Allan Brierley, Holroyd City Council, 25 years

Robert MT Caldwell, Murray Shire Council, 21 years

Sam Ciccia, Leeton Shire Council, 21 years

Patrick Curtin, Auburn City Council, 21 years

Alison Davey, Cessnock City Council, 29 years

Robert Devlin OAM, Holroyd City Council, 24 years

Lorna Driscoll, Upper Hunter Shire Council, 21 years

Graham Falconer, Forbes Shire Council, 21 years

Kevin Ferrier, Walcha Council 21 years

Geoff Glass, Coolamon Shire Council, 21 years

Neil Gorham, Boorowa Council, 39 years

Terri Hamilton, Blue Mountains City Council, 22 years

Stanley Hedges, Auburn City Council, 37 years

Susan Hoopermann JP, Hunters Hill Council, 20 years

Nigel Judd OAM, Temora Shire Council, 35 years

Terrence Keegan, Auburn City Council, 31

Bruce Kingham, Blayney Shire Council, 21

Nickola Lalich, Fairfield City Council, 25 years

Le Lam, Auburn City Council, 21 years

Kate Lamb, Willoughby City Council, 21 years

Clive Linnett OAM AFSM, Central Darling Shire Council, 21 years

Barrie Logan, Coolamon Shire Council, 22 years

Jill Macaulay, Junee Shire Council, 21 years

Ron MacPherson, Junee Shire Council, 21 years

Elaine Malicki, Ku-ring-gai Council, 21 years

John  Martin OAM Singleton Shire Council 40

Bruce Miller Cowra Shire Council 21

Michael Montgomery AM, Moore Plains Shire Council, 25 years

John O'Brien, Coolamon Shire Council, 25 years

Denise Osborne, Greater Hume Shire Council, 25 years

George Paciullo, Liverpool City Council, 20 years

Deirdre Peebles, Upper Hunter Shire Council, 20 years

Anthony (Tony) Quinn, Greater Hume Shire Council, 24 years

Patrick Reilly, Willoughby City Council, 25 years

Joy Schultz, Lockhart Shire Council, 21 years

Ross Sheerin, Hunters Hill Council, 20 years

Peter Speirs OAM, Temora Shire Council, 35 years

Ron Sullivan, Warrumbungle Shire Council, 25 years

Julie Sutton, Warringah Council 26 years

Susan Taylor, Deniliquin Council, 20 years

Ian Tiley, Clarence Valley Council, 20 years

Leonard Tozer, Gundagai Shire Council, 21 years

Lawrence White, Fairfield City Council, 20 years

Heather Wilton, Greater Hume Shire Council, 20 years

2011

Herman Beyersdorf, Armidale Dumaresq Council, 20 years

Phil Blight, Sutherland Shire Council, 20 years

Marion Browne, Broken Hill City Council, 22 years

Neville Castle, Lithgow City Council, 24 years

Doug Eaton, Wyong Shire Council, 20 years

John Farr, Central Tablelands Water County Council, 28 years

Howard Fisher, Lithgow City Council, 20 years

Ross Fowler OAM, Penrith City Council, 20 years

Beverley Giegerl OAM, Hurstville City Council, 20 years

Linda Gill, Great Lakes Council, 20 years

Chris Holstein MP, Gosford City Council, 20 years

John Horrex EM, Ex Hawkesbury City Council, 30 years

Ian Longbottom, Lane Cove Council, 20 years

Christine Paine, Hawkesbury City Council, 20 years

Andrew Petrie, Woollahra Municipal Council, 20 years

Mark Pigram, Holroyd City Council, 20 years

Michael Platt, Kogarah City Council, 20 years

Keith Rhoades AFSM, Coffs Harbour City Council, 20 years

Len Roberts, Great Lakes Council, 20 years

Philip Sansom, Hurstville City Council, 20 years

Allan Smith Dubbo City Council, 20 years

Colin Sullivan OAM, Richmond Valley Council, 35 years

Doug Sutherland AM JP, Burwood Council 33 years

Christine Towndrow, Wollondilly Shire Council, 27 years

John Weate, Great Lakes Council 20 years

Shirley N Wheatley, Richmond Valley Council, 20 years

Peter Yench, Cobar Shire Council, 28 years

2010

Peter Blackmore, Maitland City Council 22 years

Patricia Gould OAM, Albury City Council, 36 years

Tony Hall, Kuringgai Council, 22 years

Robert Alister Lockhart OAM, Forbes Shire Council, 20 years

Bruce MacKenzie, Port Stephens Council, 32 years

Henry Meskauskas, Maitland City Council, 24 years

Stephen Ohalloran, Balranald Shire Council, 30 years

Warren Polglase, Tweed Shire Council, 23 years

Peter Way, Maitland City Council, 29 years

2009

John Byrne, Bathurst Regional Council, 20 years

Bernard Clancy, Conargo Shire Council, 21 years

Kevin Crameri OAM, Penrith City Council, 20 years

John Dal Broi, Griffith City Council, 34 years

Maureen Eddy OAM, Goulburn Mulwaree Council, 21 years

John Felsch, Ballina Shire Council, 32 years

Ron Hoenig, Botany Bay Council, 29 years

Charlie Lowles, Blacktown City Council, 20 years

Greg Mitchell, Botany Bay Council, 26 years

Noreen Pendergast OAM, Snowy River Shire Council, 20 years

Alan G Purtill, Balranald Shire Council, 21 years

Len Robinson, Blacktown City Council, 22 years

J. Percy Thompson, Mid-Western Regional, 20 years

Brian Troy, Botany Bay Council, 22 years

John Wearne AM, Gwydir Shire Council, 21 years

2008

Shirley Adams OAM, Clarence Valley Council, 26 years

John Ainsworth, Nambucca Shire Council, 21 years

Darrell Barnes, Inverell Shire Council, 21 years

Robert L Bedford, Cessnock City Council, 21 years

Robert Bell, Gosford City Council, 28 years

Alfred JL Bolitho, Baulkham Hills Shire Council, 25 years

Max R Boyd, Tweed Shire Council, 44 years

Keven Burke, Snowy River Shire Council, 20 years

Peter Cairney, Eurobodalla Shire Council, 20 years

Christopher Cassidy, Auburn Council, 17 years

John M Cattell, Murrumbigee Shire Council, 25 years

John Chadban, Great Lakes Council, 46 years

John P Clarence OAM, Cessnock City Council, 21 years

Ron Clarke, Gloucester Shire Council, 21 years

Barry Noel Cotter, Marrickville Council, 21 years

Donald John Cross, Walcha Council, 20 years

Thomas Cullen, Coonomble Shire Council, 21 years

Patrick W Day, Urana Shire Council, 20 years

Maureen Eddy, Goulburn Mulwaree Council, 20 years

Des Edwards, Narrandera Shire Council, 21 years

John Glover OAM, Yass Shire Council, 32 years

John D Griffiths, Baulkham Hills Shire Council, 31 years

William J Heazlett, Walcha Council, 23 years

George Hicks, Nambucca Shire Council, 22 years

Nan Horne, Hornsby Shire Council, 21 years

John Jenkins, Lake Macquarie City Council, 28 years

Erminio Lamarra OAM, Goulburn Mulwaree Council, 25 years

Kerry Lloyd, Clarence Valley Council, 25 years

Douglas J Lummis, Gilgandra Shire Council, 20 years

Ian Marjason, Palerang Council, 20 years

George Martin, Tumbarumba Shire Council, 20 years

Audrey McKenzie, Tumut Shire Council, 20 years

Elaine McLaughlin, Bogan Shire Council 32 years

Michael Moran OAM, Nambucca Shire Council 26 years

Frederick Morgan, Clarence Valley Council, 22 years

Robert Mustow, Richmond Valley Council, 21 years

Meg McKay Oates, Campbelltown City Council, 21 years

Margaret O'Neill, Goulburn Mulwaree Council, 25 years

Bevan ORegan, Narrabri Shire Council, 26 years

Ross Panton OAM, Narrabri Shire Council, 31 years

Terrance William Perram, Ryde City Council, 21 years

Rob R Pollock, Eurobodalla Shire Council, 20 years

Gerhard Proft, Tumut Shire Council, 20 years

Wulf Reichler, Brewarrina Shire Council, 20 years

Robert J Schofield, Tamworth Regional Council, 20 years

George Sevil, Narrabri Shire Council, 21 years

Patrick Sheehy AM, Penrith City Council, 21 years

Leslie JN Shore, Baulkham Hills Shire Council, 37 years

Denis P Smith, Urana Shire Council, 20 years

Ian Stromborg, Bankstown City Council, 21 years

Rex Stubbs OAM, Hawkesbury City Council, 25 years

Kenneth Rodney Trewin, Wakool Shire Council, 20 years

Ross Whalan, Gilgandra Shire Council, 24 years

Robert Ian Wilson OAM, Parkes Shire, 43 years

2007

James C Angel,Blue Mountains Council, 20 years

Christopher Martin Bastic, Randwick City Council, 20 years

John Brodie, Holroyd City Council, 20 years

Malcolm Brooks OAM, Gosford City Council, 22 years

Alex Darling AM, Wollongong City Council, 20 years

John Harding, Wagga Wagga City Council, 20 years

Jean Hay AM, Manly Council, 20 years

Tony Issa OAM, Parramatta City Council, 20 years

Nickola Lalich, Fairfield City Council, 20 years

Ian R Lobsey, Liverpool Plains Shire Council, 20 years

Gerard Martin, Lithgow City Council, 25 years

David Martin, Wollongong City Council, 20 years 

Paul Maytom, Leeton Shire, 20 years

Brian McCormack, Crookwell Council, 20 years

Kenneth J McDonell, Sutherland Shire Council, 20 years

Ken Morrisey, Holroyd City Council, 20 years

John Nell, Port Stephens Council, 20 years

John O'Brien, Coolamon Shire Council, 20 years

Wendy A Pankhurst, Cabonne Shire Council, 20 years

Roger Patricks, Armidale Dumaresq Council, 20 years

Bill Saravinovski, Rockdale City Council, 24 years

John Shaw, Crookwell Council, 20 years

Brian Sowter, Kempsey Shire, 20 years

Keith Symons, Coolamon Shire Council, 23 years

Bill Wheeldon, Wentworth Shire, 25 years

2006

Paul J Garrard, Parramatta City Council, 32 years

Robert Gledhill, Boorowa Council, 23 years

Patricia Joy Harvey OAM, Mosman Municipal Council, 23 years

Brian Peter Morrissey, Lithgow City Council, 25 years

Gregory Herbert Watson, Shoalhaven City Council, 32 years

Colin Wiese, Lockhart Shire Council, 21 years

Christopher E. Worthington, Parramatta City Council, 29 years

2005

Michael Bede Corbin, Blacktown City Council, 20 years

Maria Heggie, Fairfield City Council, 24 years

Daphne Johnston OAM, Port Macquarie-Hastings Council, 22 years

Vern Ernest Lewis, Gwydir Shire Council, 35 years

Des Manwaring, Lachlan Shire Council, 20 years 

Niel McDonald, Warrumbungle Shire Council, 23 years

Ian C McFarlane, Gwydir Shire Council, 21 years

Brian Nelson, Lachlan Shire Council, 20 years

Stephen Philip O'Halloran, Balranald Shire Council, 25 years

Frank Pangallo MBE, Queanbeyan City Council, 27 years

Peter G Pankhurst, Gwydir Shire Council, 21 years

Ivan J Petch, City of Ryde, 20 years

Charles Robert Quelch, Gwydir Shire Council, 40 years

HB Rindfleish OAM, Warrumbungle Shire Council, 26 years

Barry Ryan, Gloucester Shire Council, 22 years

Margaret Stevenson OAM, Orange City Council, 33 years

John Stuart Tate, Newcastle City Council, 23 years

Philip John Yeo, Wingecarribee Shire Council, 21 years

2004

Peter Andrew Bryant, Rockdale City Council, 35 years

Carlo Favorito, Canterbury City Council, 20 years

Max Graham, Nambucca Shire Council, 22 years

John Edward Haines OAM, Parramatta City Council, 24 years

Brendan Hartnett PSM, LGSA, 30 years

Stephen J Holroyd, Rockdale City Council, 22 years

Raymond F Jeffery, Richmond Valley Council, 24 years

James A Kremmer, Campbelltown City Council, 20 years

Jack Mallon, Cowra Shire Council, 20 years

Walter H Mitchell, Bourke Shire Council, 30 years

Margaret O'Neill, Greater Argyle City Council, 20 years

George Paciullo, Liverpool City Council, 21 years

Roy Potter, Baulkham Hills Shire Council, 21 years

Bill Saravinovski, Rockdale City Council, 20 years

Roderick T Tudge, Lane Cove Council, 21 years

William J Wheeldon, Wentworth Shire Council, 21 years

Emeritus Mayor Honour Roll

2016

Conrad Bolton, Narrabri Shire Council

Gordon Bradbery OAM, Wollongong City Council

Michelle Byrne (Dr), The Hills Shire Council

Jenny Clarke, Narrandera Shire Council

Wincen Cuy, Broken Hill City Council

Scott Ferguson, Blayney Shire Council

Laurence J Henery, Jerilderie Shire Council 

Ron Hoenig, Botanty Bay Council 

Barry Johnston OAM, Inverell Shire Council 

Nigel Judd OAM, Temora Shire Council

Paul Lake, Campbelltown City Council

Andrew Lewis, Bourke Shire Council

Ned Mannoun, Liverpool City Council

Bill McAnally, Narromine Shire Council

Michael Neville, Griffith City Council

Brian Petschler PSM, Kiama Municipal Council

Angelo  Pippos, Brewarrina Shire Council

Richard Quinn, Hunter's Hill Council

Marianne Saliba, Shellharbour City Council

Matthew Slack-Smith, Brewarrina Shire Council

Peter Speirs OAM, Temora Shire Council

Mark Troy OAM, Bellingen Shire Council

Angelo  Tsirekas, City of Canada Bay

Norman Rex Firth Wilson OAM, Warren Shire Council

Peter M Yates, Lockhart Shire Council

Toni Zeltzer, Woollahra Municipal Council

2015

Jennifer G Anderson, Ku-ring-gai Council

Khal Asfour, Bankstown City Council 

Ernie Bennett, Richmond Valley Council

John Davis OAM, Orange City Council

Kim Ford, Hawkesbury City Council

Ross Fowler OAM, Penrith City Council

Mark Greenhill , Blue Mountains City Council 

Owen Hasler, Gunnedah Shire Council 

Katrina Humphries, Moree Plains Shire Council

Kent Johns, Sutherland Shire Council

Fred Longmire, Corowa Shire Council 

John McMahon, Oberon Council

Shane O'Brien , Rockdale City Council

Stephen O'Halloran, Balranald Shire Council

Peter Olah, Hurstville City Council

Ronney Oueik, Auburn City Council

Gary Punch, Hurstville City Council

Alan Purtill, Balranald Shire Council

Bill Saravinovski, Rockdale City Council

John Shaw, Upper Lachlan Shire Council

Fergus Thomson, Eurobodalla Shire Council

Wendy Tuckerman, Boorowa Shire Council

Glenn Wall, Dungog Shire Council

2014

Sally Betts, Waverley Council

Nic Carmody, Yass Shire Council

John Chedid, Parramatta City Council 

Ian Cross, Ku-ring-gai Council

Alice Glachan, Albury City Council

Morris Hanna OAM, Marrickville Council

Des Manwaring, Lachlan Shire Council

John McNaughton AM, Newcastle City Council

Greg Piper, Lake Macquarie City Council

Walter Raynolds, Palerang Council

Peter Routley, Urana Shire Council

2013

Margaret Buntin, Urana Shire Council

John Chedid, Parramatta City Council

Patrick Curtin, Auburn City Council

Peter Ducat J, Armidale Dumaresq

Stanley Hedges, Auburn City Council

Terence N Hogan AM, Jerilderies Shire Council

Timothy Horan, Coonamble Shire Council

Elaine Malicki, Ku-ring-gai Council

Phyllis Miller OAM, Forbes Shire Council

Daniel Myles, Blue Mountains City Council

Michael Rutledge OAM, Hay Shire Council

Toby Smith, Tenterfield Shire Council

Nickolas Varvaris, Kogarah City Council

2012

Tony Allen, Bega Valley Shire Council

Vince Badalati, Hurstville City Council

Bob Barnett, Narromine Shire Council

Ernie Bennett, Kyogle Council

Michael Paul Braybrooks OAM, Cootamundra Shire Council

John Bruce, Berrigan Shire Council

Casey Conway, Liverpool City Council

Ian Cross, Ku-ring-gai Council

Patrick  Curtin, Auburn City Council

Alison Davey, Cessnock City Council

Greg Davies, Penrith City Council

Robert Devlin OAM, Holroyd City Council

Robyn Faber, Narrabri Shire Council

Win Gaffney, Lane Cove Council

Paul Green MLC, Shoalhaven City Council

Stanley Hedges, Auburn City Council

Paul J Hogan, Greater Taree City Council

Terrence Keegan, Auburn City Council

Anwar Khoshaba, Fairfield City Council

Nickola Lalich, Fairfield City Council

Le Lam, Auburn City Council

Mark Latham, Liverpool City Council

Tony Maroun, Strathfield Municipal Council

Adam Marshall, Gunnedah Shire Council

Gregory Matthews, Dubbo City Council

Paul J Maytom, Leeton Shire Council

Genia McCaffery, North Sydney Council

Sandra McCarthy, Kiama Municipal Council

Jan McWilliams, Great Lakes Council

Robert Menzies, Coolamon Shire Council

Tania Mihailuk, Bankstown Cit Council 

Bruce Miller, Cowra Shire Council

Brian Mitsch, Deniliquin Council

Michael Montgomery AM, Moore Plains Shire Council

George Paciullo, Liverpool City Council

Alan Pendleton, Blacktown City Council

Gary Poidevin, Corowa Shire Council

Patrick Reilly, Willoughby City Council

Keith Rhoades AFSM, Coffs Harbour City Council

Harvey Rose, Pittwater Council

Leslie Short, Liverpool City Council

Phillip W Silver, Ballina Shire Council

Maurice A Simpson, Weddin Shire Council

Geoff Slack, Gloucester Shire Council

Julie Sutton, Warringah Council

Margaret Thomson, Wentworth Shire Council

Paul Toole, Bathurst Regional Council

Leonard Tozer, Gundagai Shire Council

Wendy Waller, Liverpool City Council

Heather Wilton, Greater Hume Shire Council

2011

Michael Banasik, Wollondilly Shire Council

John Bowell, Kempsey Shire Council

Lilliane Brady, Cobar Shire Council

Chris Holstein MP, Gosford City Council

Colin Mitchell, Wollondilly Shire Council

Andrew Petrie,  Woollahra Municipal Council

Philip Sansom, Hurstville City Council

Brian Sharp OAM, Murray Shire Council

Allan Smith, Dubbo City Council

Christine Towndrow, Wollondilly Shire Council

Peter Yench, Cobar Shire Council

2010

Peter Fitzgerald, Canada Bay Council

Bruce Kingham, Blayney Shire Council

Bruce MacKenzie, Port Stephens Council

Michael Megna, Canada Bay Council

George O'Regan, Narrabri Shire Council

Ross Panton, Narrabri Shire Council

William (Bill) Pickering, Hurstville City Council

Lindsay Renwick, Deniliquin Council

Doug Sutherland AM, Burwood Council

2009

Norman Brennan, Conargo Shire Council

Neville L Castle, Lithgow City Council

Mark Coulton, Gwydir Shire Council

John Dal Broi, Griffith City Council

Maxwell Hadlow, Goulburn Mulwaree Council

John Lutman, Burwood Council

Peter Macdonald Dr, Manly Council

James Maclachlan OAM, Palerang Council

Norm McAllister, Conargo Shire Council

Neil Mumme, Eurobodalla Shire 

Ivan Petch CLJ, Ryde City Council

George Sevil, Narrabri Shire Council

J. Percy Thompson, Mid-Western Regional

James Morison Treloar, Tamworth Regional Counicil

Christopher Vardon OAM, Eurobodalla Shire 

2008

Gerry Bailey, Young Shire Council

Brenton Craig Banfield, Campbelltown City Council

Bart Bassett, Hawkesbury City Council

John Gary Reginold Beattie, Narrandera Shire Council

David I Bolte, Bland Shire Council

Max R Boyd, Tweed Shire Council

John H Brodie, Holroyd City Council

Joseph Burns, Leeton Shire Council

John Chadban, Great Lakes Council

Bruce Charles, Narrandera Shire Council

John P Clarence OAM, Cessnock City Council

Barry Noel Cotter, Marrickville Council

Des Edwards, Narrandera Shire Council

Allan J Fairhall, Dungog Shire Council

Campbell Gregory, Wellington Council

John D Griffiths, Baulkham Hills Shire Council

Mark Griggs, Wellington Council

John G Hawley OAM, Dungog Shire Council

Janet Hayes, Kempsey Shire Council

Warwick Heckendorf, Narrandera Shire Council

George Hicks, Nambucca Shire Council

Anwar Khoshaba OAM, Fairfield City Council

Mervyn King, Lismore City Council

Tom Knowles, Wellington Council

Erminio Lamarra OAM, Goulburn Mulwaree Council

David J Liska, Kyogle Council

Alister Lockhart, Forbes Shire Council

Eddie M Loftus, Greater Taree City Council

Ian Longbottom, Lane Cove Council

Stephen Low AM, Dungog Shire Council

Norman Francis Mann, Bathurst Regional Council

Ian Marjason, Palerang Council

Russell Glenn Matheson, Campbelltown City Council

Brian McCormack, Upper Lachlan Shire

John E McInnes, Murrumbigee Shire Council

Warwick Moppett, Gilgandra Shire Council

Meg McKay Oates, Campbelltown City Council

Kerry Pascoe, Wagga Wagga City Council

Sonya E Phillips, Baulkham Hills Shire Council

Ian Shaw, Forbes Shire Council

Maire Sheehan, Leichhardt Municipal Council

Patrick Sheehy AM, Penrith City Council

Leslie JN Shore, Baulkham Hills Shire Council

Paul Stephenson, Goulburn Mulwaree Council

Rex Stubbs OAM, Hawkesbury City Council

Margaret Thomson, Wentworth Shire Council

Ian TileyDip BA. BA MA, Clarence Valley Council

Gene Vanzella, Tumut Shire Council

Richard N H Wallace, Snowy River Shire Council

Warren Ward, Wentworth Shire Council

Robert Ian Wilson OAM, Parkes Shire

2007

James C Angel, Blue Mountains Council

Neville Castle, Lithgow City Council

Brian Chetwynd, Armidale Dumaresq Council

Alex Darling AM, Wollongong City Council

Allan Ezzy APM, Holroyd City Council

Jean Hay AM, Manly Council

Susan R Hoopmann, Hunter's Hill Council

Nickola Lalich, Fairfield City Council

Ian R Lobsey, Liverpool Plains Shire Council

Peter Monley, Armidale Dumaresq Council

Shaoquett Moselmane, Rockdale City Council

Ivan Petch JP CLJ, Ryde City Council

Shirley Walsh AM, Narrandera Shire Council

Edna Wilde OAM, Ryde City Council

2006

Craig Asbjorn Baumann, Port Stephens Council

Patricia Giles OAM, Pittwater Council

Robert Hooper, Oberon Council

George Martin, Tumbarumba Shire Council

Kevin Schreiber, Sutherland Shire Council

Gregory Herbert Watson, Shoalhaven City Council

Helen Westwood AM, Bankstown City Council

2005

Jack M Coulton, Gwydir Shire Council

Charlie Lowles, Blacktown City Council

Ian C McFarlane, Gwydir Shire Council

Ronald Mulock AO, Penrith City Council

Peter G Pankhurst, Gwydir Shire Council

H B Rindfleish OAM, Warrumbungle Shire Council

Barry D'arcy Rose OAM, Upper Hunter Shire Council

Leslie Noel Short, Liverpool City Council

John Stuart Tate, Newcastle City Council

Robert J Tremain, Gwydir Shire Council

Kevin Jack Wales, City of Wagga Wagga

John H Wearne AM, Gwydir Shire Council

2004

J R Andrews, Hastings Council

Ross Stanley Barden, Gilandra Shire Council

Robert Bell, Gosford City Council

Charlie J Cox, Richmond Valley Council

Les Crisp, Hastings Council

John N Davis, Blayney Shire Council

Stanley Charles Dickson, Parramatta City Council

Paul John Garrard, Parramatta City Council

Max Graham, Nambucca Shire Council

John Edward Haines OAM, Parramatta City Council

Alan Aizley Hyam OAM, Parramatta City Council

Peter Jeffrey, Tenterfield Shire Council

Geoffrey R Pritchard, Tumut Shire Council

Caroline Anne Stockham, Gilandra Shire Council

Colin J Sullivan OAM, Richmond Valley Council

Lucy Sullivan, Tenterfield Shire Council

H Walters Jnr,  Hastings Council

Barry Charles Wilde, Parramatta City Council

Ian Maxwell Zell, Gilandra Shire Council

 

You can apply for an award via our Service Awards page.